Sügise embus by Jete
24. okt. 2022Aitäh aasta, et oled meid hoidnud!
11. dets. 2023Kuigi ööd muutuvad lühemaks ja päevad pikemaks, pole talv veel läbi ja ees ootavad nii mõnedki külmakraadid. Praeguseks on kuiv nahk ja talvine väsimus endast juba kindlasti märku andnud.
Talvel külmade ilmadega muutub meie nahk eriti kuivaks ning samuti mõjutab nahka õhuniiskus, mis ruumides kütmisega väheneb. Kuna suurema osa ajast veedame me siseruumides, mängib õhuniiskus meie naha tervise seisukohalt olulist rolli. Võid mõelda oma kodus õhuniiskuse mõõtmise peale, et teada saada, kas vajad õhuniisutit. Niiskustase ruumis võiks olla 30–50%. Niiske õhk on kasulik ka hingamisteedele ja limaskestadele. Lisaks kuivale õhule kuivatab nahka ka liiga kuuma duši all käimine ja külm õhk – õues viibides kaitse nägu külma tuule eest.
Talvekuudel on oluline oma nahka regulaarselt koorida, et ergutada oma vereringet. Bonobo toodetest sobib selleks suurepäraselt näiteks apelsini & porgandi kehakoorija. Samuti imenduvad kreemid peale naha koorimist paremini. Talveperioodil kasuta kindlasti õli baasil näo- ja kehakreeme, sest vee baasil kreemides hakkavad veemolekulid miinuskraadidega nahal jäätuma ja võivad nahka hoopis kahjustada. Kreemita nägu nii palju kui tarvis ning hoia kreem endaga alati kaasas, et seda vajadusel kasutada. Bonobo valikust on kõige rammusam raudrohu & pune näokreem. Ära unusta ka oma käsi ja ülejäänud keha! Ideaalselt niisutav on avokaado & sidruni kehakreem. Kindlasti niisuta ka huuli, selle jaoks on talvisel ajal kõige parem avokaado & sidruni huulepalsam. Paar korda nädalas tee ka niisutavaid näomaske, et oma nahka sügavamalt hooldada.
Lisaks välisele niisutusele vajab nahk ka seespidist niisutust. Loo endale harjumuseks toidule peale valada näiteks kvaliteetset oliivi-, kanepiseemne- või avokaadoõli. Söö rohkem tervislikke rasvu sisaldavaid toiduaineid, näiteks pähkleid, seemneid ja avokaadot. Pööra tähelepanu ka oma veetarbimisele. Päeva jooksul võiksid ära juua vähemalt liitri vett. Kui vee joomine on sinu jaoks raske, lisa veele maitseks näiteks kurki või sidrunit.
Oleme kuulnud ütlust, et eestlased võiksid D-vitamiini võtta kõikidel kuudel, mille nimetuses on sees r-täht. D-vitamiin aitab meie sisemist päikest säravana hoida. Lisaks tasub talvisel ajal võtta ka C-vitamiini, tsinki ja probiootikume. Toitudele võib lisada ka soojendavaid maitseaineid, näiteks kurkumit, aniisi, pune, kaneeli, nelki, küüslauku, ingverit, rosmariini ja tüümianit.
Selleks, et end pimedatel ja väsitavatel talvekuudel rõõmsana hoida, muuda oma kodu hubaseks. Näiteks otsi välja soojad lambanahad, põleta looduslikke küünlaid, tee kaminasse tuld, joo teed (kõige soojendavam tee Bonobo valikust on angervaksa taimetee), tee jalavanni (lisa ka magneesiumihelbeid) ja/või loe mõnda meelepärast raamatut.
Võta endale aega, et närvisüsteemi rahustada, sest nagu me teame, mängib stress naha tervises suurt rolli. Tee hingamisharjutusi, liiguta oma keha, hellita keha nt jooga, pilatese või venitamisega. Nii keha kui ka meel rõõmustavad, kui lood endale ühe mõnusa enese eest hoolitsemise rutiini, pidades silmas oma lemmiktegevusi ja võttes arvesse äsja loetud soovitusi.