Looduskosmeetika filosoofilisem tähendus.
18. sept. 2021Sügisene nahahooldus #2
19. okt. 2021Toitumisnõustaja ning kosmeetik Merle Kalluste jagab oma nägemust, mida sügisese nahahoolduse puhul tähele panna. Samuti on teemaks toitumisharjumused! Et immuunsus oleks tugev ja tuju hea!
Aastaaja vahetumisel muutub ka inimese keha, meel, käitumine. Tegelikult kogu tema olemine. Ühtmoodi on see imeilus aeg, aga teisalt võib sedalaadi üleminek olla kehale kohati stressirohke ja aeganõudev. Soojast suveunistusest ja lillelistest suvekleitidest sai ootamatult jahe, kuid sellegipoolest kaunisvärviline kampsuniaeg. Inimeste rutiin ja elustiil muutub kiiremaks, töisemaks ja ehk ka stressirohkemaks.
Samamoodi nagu muutub aastaaeg, muutuvad ka meie toitumisharjumused, nahahooldus ja elustiil. Sügisel hakkavad meid kimbutama ka viirused. Sel ajal tuleks kindlasti arvestada tõsiasjaga, et me pole viirustele vastuvõtlikumad mitte üksnes vitamiinidefitsiidi tõttu, vaid vähenenud päikesevalguse ja liikumise, ebaregulaarse puhkamise ja kohatise ebatervisliku menüü tõttu on tõusnud meie üleüldine stressitase. See omakorda aga nõrgestab meie immuunsüsteemi, mistõttu võib meie enesetunne olla muutlik, nahk kuiv ja tuhm.
Võimalusi, kuidas oma keha ja meelt sügise hakul turgutada on erinevaid, kuid esimene soovitus ei olegi haarata kohe vitamiinipurgi järele, vaid vaadata kõigepealt üle, mida ja kui palju me sööme.
Soovitused, mida tarbida vähem:
- rafineeritud toit (pasta, valge riis, valge jahu jne);
- suhkur;
- alkohol;
- töödeldud toit;
- ja kõik teised toiduained, mis tekitavad vaevusi
Soovitused, mida tarbida rohkem:
- köögiviljad, puuviljad, marjad
- maitsetaimed
- kaunviljad
- täisteraviljatooted
- erinevaid pähkleid ja seemneid
Selliselt võiks toituda tegelikult aastaringselt. See on ideaalne organismi boostimise meetod, millega puhastada keha suvistest jäätistest ning kokteilidest.
Praegusel ajal võiks erilist tähelepanu pöörata sellele, et taldrikul oleks hooajaline värske toit. Meie oma kodumaised supertoidud on näiteks astelpaju, mustsõstrad, punased sõstrad, õunad, pirnid, erinevad kõrvitsalised, tomatid ja paprika, aga ka näiteks seened. Neid süües võid olla kindel, et päevane puu- ja köögiviljavajadus on täidetud ning maiasmokad saavad ka oma magusaisu tänud maitsvatele marjadele.
Sinu immuunsus, tervis ja nahk tänavad sind.
Mõned välja vitamiinid ja mineraalained, mida keha sügisel vajab:
- C-vitamiin (mustsõstar, astelpaju, paprika, pipar, kibuvitsamarjad, kapsad)
- D-vitamiin (kala, maks, munakollane, piim. Taimsest valikust on tumerohelised köögiviljad)
- B-vitamiin (mandlid, kanamuna, lehtkapsas, kõrvitsaseemned, täisteratooted, maitsetaimed, seemned, pähklid)
- Magneesium (seemned, pähklid, maitseürdid)
- Tsink (seemned, pähklid, teraviljad, kaunviljad)
- Probiootikumid (mitmesugused hapendatud toidud)
NB! Täiendavate toidulisandite tarbimise osas konsulteeri kindlasti usaldusväärse terviseasjatundjaga.
Merle toimetab Võrus, aga tema kontaktid: